Záhrada v auguste
Slnko, dovolenky a strava plná vitamínov nám nabíja baterky na jesenné obdobie.
Vitamíny z vlastnej záhrady alebo balkóna nám počas nám ich nabijú na týždne dopredu.
Čo vysadiť do záhonov v auguste, aby sme mali pestrú stravu aj na jeseň?
1. Vysádzajme jesenné vitamíny
Na voľné záhony si v tomto období môžeme vysadiť rôzne druhy šalátov. Tie nám urobia základ mnohých jedál alebo ako príloha ku jesennej grilovačke. Šalát poľný, mizuna, rukola, ale aj horčica nám poskytnú listy ešte pred zimou, mangold a špenát dokonca aj počas miernej zimy.
2. Vylisujme levanduľový olej
Levanduľu a jej liečivé účinky poznali už dávnoveku. Olej je dobrý na hojenie rán, upokojí podráždenú a vysušená pokožku a jeho vôňa pôsobí blahodárne na naše na našu psychiku. Teraz je čas kedy si ešte môžeme nastrihať čerstvú levanduľu alebo použiť sušenú. So sušenou levanduľou máme istotu, že nám v oleji bude plesnivieť. Ak neméme vlastné levanduľové kry, môžeme si ju natrhať u profesinonálych pestovateľov, napríklad na Záhorí = https://levanduland.sk/?fbclid=IwAR0GNMvuniaXsNFVto8zafvX_tlrug0VlI6GRE4TYwNcjeoxYCUaWsMvdvQ=,
Na levanduľový olej budeme potrebovať:
- čerstvú alebo sušenú levanduľu
- za studena lisovaný olej bez výrazného zápachu (mandľový, olivovy, hroznový)
- sklenený zaváraninový pohár s vekom alebo fľašu
Nasekajme, podrvme levaduľové kvety, stonky aj listy, ideálne v mažiari, aby sme sa dostali lepšie k oleju. Do skleneného pohára naplňme levandule aspoň do polovice. Celé to zelejme olejom tak, aby bol obsah 1 cm pod hladinou oleja a v pohári nám ostalo trochu voľného miesta pod viečkom (1-2 cm). Uložíme na slnečnom mieste za oknom. Za 4-6 týždňov obsah precedíme, olej uskladníme v nádobe z tmavého skla v chlade a suchu. Takto nám vydrží dlho čerstvý.
3. Využívajme sivú vodu
Počas horúceho a suchého počasie pomôžeme rastlinám polievaním sivou vodou. Za použitia ekologicky odbúrateľných a prírodných saponátov a mydiel je to pre rastliny bezpečné a my tak máme stály prístup k vode, ktorou môžeme polievať.
Čo je to sivá voda?
Sivá voda je odpadová voda z domácnosti, ktorú sme použili počas umývania riadu, oplachovaní zeleniny, sprchovaní, alebo praní. Tým, že ju ju zachytíme a zrecyklujeme, využijeme vodu ešte raz. Je to veľmi výhodné vtedy, keď sa nám minula dažďová voda, alebo ju nemáme ako zachytiť a zároveň nechceme na polievanie plytvať vodou z vodovodu. Použijeme vodu z domácnosti, ktorá by inak skončila v kanalizácii. Tým šetríme peniaze aj finančné aj prírodné zdroje. Skutočne efektívne využitie sivej vody je pomocou jej zbierania do filtračného systému, ktorý by mal byť projektovaný už pri stavbe domu. My si však ukážeme, ako ju aspoň čiastočne ale môžeme jednoducho využiť v domácich podmienkach vodou z kuchyne alebo sprchovania. Pri oplachovaní zeleniny alebo alebo umývania rúk zachytíme vodu do lavóra alebo veľkej misy. Môžeme použiť aj vodu z varenia kukurica, zemiakov, či cestovín. Takoto vodou môžeme pokojne zaliať rastliny. Za jedeň deň priemerná domácnosť zachytením vody z kuchyne kuchyne získa aj 20-30 litrov, čo sú 3 veľké krhly.
4. Letný rez ovocných stromov a drevín
Letný rez ovocných stromov môže nahradiť zimný rez, hlavne pri kôstkovinách sa používa aj na to, keď chceme strom udržať v menšej veľkosti. Rez v auguste sa odporúča robiť v jeho druhej polovici, kedy už nehrozí silné prebudenie spiacich pukov, čo nám spôsobí ďalšiu potrebu strihania v zime. Takto môžeme rezať čerešne, slivky, marhule, broskyne, hrušky a jablone.
5. Dozrievajú černice, plody jarabiny či rakytníka
Na záhrade hojhosť plodov pokračuje v podobe černíc, ktoré oberáme a skonzumujeme na čerstva, alebo ich môžeme zmraziť na zimu do smothie alebo na koláč. Počas leta dozrievajú aj plody jarabiny. Plody jarabiny sú zdrojom vitamínov a antioxidantov. Aj tie naše, obyšajné jarabiny (sorbus acuparia), sú jedlé, ale nie každému vyhovuje chuť. Na trhu sú však dostupné aj zaujímvé krížence zaujímavejšej a sladšej chuti ako je medzidruhový kríženec jarabinohruška, jarabinoarónia.
Začína aj sezóna rakytníka, ktorého bobule majú vysoký obsah vitamínu C, vitamíny skupiny B, vápnika ďalšie. Cenený je rakytníkový olej, ktorý obsahuje veľa omega kyselín. Bobule sa zbierakú dosť ťažko, preto je najjednoduchšie cesta ako sa dostať k cenným vitamínom aj mimo sezéony nastrihať celí vetvičky a zamraziť ich. Zmrazené bobuľky sa oberajú jednoduchšie. Môžeme ich v zime zjesť zopár každý deň zjesť len tak alebo z ich pridať do smoothie alebo namiesto citróna do čaju.