Extrémne teplých dní pribúda, a tak rozmýšľanie, ako ostať v tieni a schladiť sa, začína byť stále existenčnejšie. Ako sa chrániť pred slnkom v rozpálenom meste či v byte a v dome?

Prirodzený tieň – strom

Najlepšie sa cítime obklopené zeleňou, hlavne počas leta oceníme zeleň a stromy v meste. Kto si sadne v lete pod strom, pocíti úľavu hneď dvakrát. Stromy svojou korunou nielen vytvárajú tieň, ale aj ochladzujú svoje okolie. Robia to prostredníctvom výparu vody cez svoje listy. Pod stromom  býva teplota aj o pár stupňov nižšie ako v jeho okolí.

 Bujná zeleň je v meste na nezaplatenie, pomáha nielen nám, ľuďom, ale aj vtákom či iným živočíchom, ktorí v korunách stromov nachádzajú úľavu pred horúčavou. Ak je to možné, vysaďme si vedľa posedenia doma strom, je to investícia do budúcnosti, pretože najvhodnejší čas, kedy sme mohli vysadiť strom bolo pred dvadsiatimi rokmi. A druhý najvhodnejší je práve teraz.

Prestrešenie terasy

Závan dovolenkovej atmosféry nám v lete prinesie aj posedenie na terase. Terasy sú väčšinou v rodinných domoch situované na juh a juhozápad. Máloktorí majitelia domu myslia pri stavbe aj na vybudovanie severnej terasy.  Ale práve také umiestnenie terasy v čase otepľovania nám prinesie úľavu v podobe chladnejšej mikroklímy.

Na severnej terase je počas horúceho leta najpríjemnejšie, väčšinou ta siaha tieň domu, ktorý ju príjemne zatieni. Keď vedľa nej umiestnime vodná prvok, napríklad veľkú kortenovú misu s fontánkou,bude nám pri nej príjemne aj počas horúceho dňa.

Ak severnú terasu nemáme, nevadí, vieme si pomôcť aj na slnečnej strane. Na južnú terasu existuje riešenie. Zastrešme ju. Ak ju nechceme celú kvôli svetlu v dome zastrešiť,  môžeme použiť la lamelovú strechu, ktorej konštrukciu necháme porásť ťahavými rastlinami – minikiwi, vinič, vistériu alebo pavinič.

Všetko sú to popínavé liany, ktoré rastú bujne a za pár rokov nám zakryjú veľkú časť strechy. V zime rastliny nemajú listy a pustia do domu viac svetla. Tienenie môžeme dosiahnuť aj zaťahovacími závesmi, ktoré vedieme pod strechou pergoly. Takéto závesy môžu byť na posuvnom lanku a vieme ich posúvať podľa toho, ako sa nám hodí.

Bočné tienenie terasy

V lete je slnko vysoko, ale k záveru dňa, zvlášť na západných terasách svieti slnko šikmo. teplo je ešte stále aj podvečer a ukryť sa do tieňa horúcim slnkom  – bočné zavesy ušité namieru. Osvedčili sa ľanové biele alebo v naturálnom odtieni alebo iného hrubšieho kvalitného materiálu, pokojne aj s UV úpravou. Tá nemusí byť. Stačí, keď zvolíme kvalitný prírodný materiál. Keby sme závesy dali ušiť z látky, ktorá je tenká, nedosiahneme uspokojivé tienenie – slnko bude cez záves páliť a oslepovať. 

Výborne fungujú aj bočné posuvné panely. Tie sa dodávajú na kľúč s pergolou. Podľa preferencie môžu buť súčasťou drevenej alebo hliníkovej pergoly.

Ak si pergolu zhotovuje sami, môžeme na jej prestrešenie použiť rôzne rohože a zboku pripevniť drevené rolety alebo aj nejaký dizajnový paravan.

Tieniace plachty a markízy

Ak z akéhokoľvek dôvodu nemáme nad terasou vybudovanú pergolu, vieme si pomôcť aj tieniacou plachtou. Tá je zväčša trojuholníková a potrebujeme ju pripevniť v troch bodoch. Dva konce pripevníme o dom a tretí buď o strom, stĺp alebo nejako kreatívne

Väčšinou sú z polyesteru, tie kvalitnejšie majú aj UV úpravu.

Ďalším riešením zatienenia terasy bez potreby budovať pergolu je markiza. Tá má svojú, väčšinou hliníkovú konštrukciu. Majú výhodu, že sú flexibilné a môžeme ich zatiahnuť aj vytiahnuť podľa potreby. Mnohé z nich sú opatrené veterným čidlom a automaticky sa zatiahnu pri určitej rýchlosti vetra. Markízy sa dajú použiť nielen v rodinnom dome, ale aj na bolkóne na paneláku.

Slnečník

Najjednoduchším riešením ako zatieniť nejaké miesto je slnečník. Ten môžeme dať všade tam, kde potrebujeme dočasné riešenie alebo nemáme veľa miesta. Napríklad ním môžeme pritieniť stôl, miesto, kde s hrajú deti alebo ho použijeme na malý balkón, kde sa nám nezmestí žiadne iné tienenie

Treláže a oporné konštrukcie na balkónoch a loggiách

Niekedy nemôžeme na balkóne použiž na tienenie markízu či slnečník. vtedy nám pomôžu rôzne konštrukcie a opory, napríklad treláže, ktoré necháme porásť popínavými rastlinami. Dobre sa na to hodia jednoročky ako je kapucínka, hrachor, alebo popínavá fazuľa, ktoré nám za jednu sezónu pokryjú celú oporu a vytvoria príjemný tieň. Jednoročné rastliny neprežijú do zimy, preto neprichádzame o slnečné svetlo počas zimných dní.