Kto som?

Som permakultúrna dizajnérka, majiteľka certifikovanej prírodnej záhrady, dobrovoľníčka a aktivistka za zdravší život na našej planéte. Túto svoju lásku ku všetkému živému spolu s princípmi permakultúry aplikujem aj v tvorbe záhrad.

Môj dizajn záhrad je láskavý. Berie ohľad na všetkých obyvateľov záhrady, je láskavý ku všetkým členom rodiny, ktorí v nej budú tráviť čas, ale aj k jej divožijúcim tvorom, ktorých je v zdravej záhrade neúrekom.  Zároveň som aj manželka a matka dvoch chlapcov, ktorí mi to, či záhrada prežije aj nájazd divochov, overujú (smile).

Vzhľadom na to, že bývam na západe našej krajiny, orientujem sa na oblasť západného a stredného Slovenska.

Aké záhrady tvorím?

Prírodná záhrada je príležitosť ako byť napríklad v meste v kontakte s prírodou. Permakultúra prírodnej záhrade dodáva logický fungujúci systém, ktorý ocenia všetci, ktorí nemajú toľko času a potrebujú, aby záhrada fungovala aj bez nášho pravidelného zásahu.

 

Naša záhrada by mala byť pokračovaním prírody so všetkým čo k tomu patrí - rovnako, ako zbierame plody v lese, aj v prírodnej záhrade si odtrhneme sladkú malinu, jabĺčko či jahôdku, natrháme bylinky do polievky alebo ich nasušíme na čaj. To všetko v  dostupnej vzdialenosti, logicky usporiadané tak, aby cesta po malinu bola radosťou.

 

Záhrada je miesto, kde žije človek a príroda v symbióze. Permakultúra má na túto symbiózu výbornú myšlienku  - nebojujme s prírodou, ale spolupracujme s ňou. Pretože keď sa lepšie prizrieme zistíme, že všetko naokolo na tejto planéte pracuje pre nás, my len musíme pochopiť ako.

CHCETE MAŤ PERMAKULTÚRNU ZÁHRADU?