11. januára 2023

Marec v záhrade

Marec v záhrade: Jar je tu a my sa po zime môžeme naplno venovať tomu, čo máme radi.

Tu je zopár záhradných radostí, na ktoré sa môžeme v marci tešiť.

1.Marec v záhrade – potešme sa z prvých jarných kvietkov.

Tento mesiac  kvitnú prví odvážlivci aj v chladnejších oblastiach. V záhonoch vykúkajú fialové a žlté krokusy, na konci marca začínajú kvitnúť modrými drobnými kvietkami brunnery (brunnera macrophila), výraznú ružovú až purpurovú farbou zakvitnú bergénie (bergenia cordifolia ), začínajú sa objavovať prvé fialové či biele kvietky na tieňomilnej zimozeleni (vinca minor). Ešte stále kvitnú čemerice. Práca záhradníčky je hlavne o vyhliadkach na krajšie zajtrajšky – tie, čo na jeseň v daždi a zime sadili cibuľoviny, v tomto období potešia prvé vykúkajúce tulipány či narcisy.  V prírode môžeme nájsť  biele hlávky snežienok.

2.Marec v záhrade – ostrihajme trvalky a trávy

Prichádza obdobie, kedy mráz nebude tak často maľovať na trvalkách a trávach umelecké diela a aj vtáctvo už má k dispozícii viac zdrojov potravy. Semienka niektorých trvaliek už nebudú pre ich výživu také zásadné. Pokojne môžeme vziať nožnice a zostrihať uschnuté časti trvaliek a okrasné trávy. Pri trvalkách okrasných listom odstránime uschnuté alebo poškodené listy.  Okrasné trávy ostriháme na výšku 10 -15 cm. Časť materiálu zo strihania môžeme nechať priamo na záhonoch a použiť ako mulč – vrátime do pôdy živiny, ktoré poskytla na rast rastlín a zároveň ju ochránime pred vysychaním a vetrom. Ak nepotrebujeme alebo nechceme takýmto spôsobom namulčovať záhony, je dobré ostrihané časti rastlín skompostovať – keďže ide o suchú uhlíkatú zložku, zvyšky tráv a trvaliek nám budú slúžiť na premiešavanie s dusíkatými zložkami. Kompostovanie nie je žiadna náročná záležitosť pri ktorej treba dodržať zopár základných pravidiel. Ak vás alchýmia okolo kompostovania hlbšie zaujíma, viac sa dozviete na linku tu: http://www.priateliazeme.sk/spz/co-je-kompostovanie/zakladne-pravidla-kompostovania

3.Marec v záhrade – ostrihajme ovocné kríky a stromy

Ak sme so strihaním ovocných stromov doteraz váhali, teraz máme poslednú príležitosť. Urobme výchovný rez na mladých stromoch, udržiavací na starších stromoch alebo len na nich odstráňme suché a poškodené konáre. Rez stromov vyžaduje trochu praxe aj teórie. Ak potrebujeme získať vedomosti rýchlo, môžeme si okrem literatúry a kurzov pomôcť rôznymi videonávodmi. Ako vykonať jarný rez sa dozvieme napríklad tu: https://www.youtube.com/watch?v=0Cf33P8oapU

V marci je najvyšší čas ostrihať aj maliny a ovocné kríky.  Pri malinách ostriháme uschnuté konáre, môžeme skrátiť o jednu tretinu aj nové výhonky.  Ovocné kríky  celkovo presvetlíme – každý druh potrebuje inú opateru, čo vyžaduje trochu štúdia. Výborný zdroj informácií o tom ako strihať ovocné kry a stromy, aj ako štepiť a starať sa o ovocniny nájdete v publikáciách priamo od pestovateľov starých ovocných odrôd: https://ovocnystrom.sk/nase-publikacie/

4. Marec v záhrade – nazbierajme dary jarnej prírody

Koncom marca, ak bude dostatočne teplý, si môžeme vo vlhkejších svetlých lesoch natrhať medvedí cesnak a dopriať si tak po zime jedny z prvých jarných vitamínov. Na jar sa dajú zbierať aj čerstvé smrekové výhonky, ktoré sa môžu jesť priamo zo stromu, alebo sa dajú naložiť do medu, alkoholu. Staré recepty nám ponúkajú ďalšie liečivé využitie – zasypú sa cukrom, preložia plátkami citróna a vo forme sirupu sa užívajú proti kašľu. Smrekové výhonky obsahujú látky na riedenia hlienu aj veľa vitamínu C, čo naši predkovia po dlhej zime potrebovali ako soľ. U nás sa téme divokých jedlých rastlín venujú viacerí propagátori využívania jedla z prírody, veľa hodnotných informácií sa dá nájsť aj tu https://www.divoke.sk/

Od marca môžeme zbierať ďalší skvost našej prírody – fialku lesnú (viola sylvatica). Fialka je trváca rastlin, ktorá rastie v humóznych vlhkých pôdach na lesných čistinkách, v listnatých aj ihličnatých lesoch. Jedlé sú jej voňavé kvietky, ale ja celá zvyšok rastliny. Kvety fialky vyniknú ako ozdoba zeleninového šalátu aj múčnika. Kvety fialky krásne vyznejú spolu s ovocím ako obloha torty. Kvietky majú jemnú sladko korenistú chuť a ich liečivé účinky poznalo ľudové liečiteľstvo – používali sa ako čaj na zápaly a bolesť hrdla, bronchitíde a bolestiach hlavy. V skorú jar môžeme nájsť v prírode aj podbeľ či pľúcnik, ktorý má už podľa názvu priaznivé účinky na dýchacie ústrojenstvo.

5. Marec v záhrade – predpestujme si priesady

Vonku je na vonkajšie pestovanie ešte chladno, ale vovnútri si môžeme predpestovať priesady paradajok, paprík či byliniek. Staršie rastlinky zo skorších výsevov môžeme v marci počas pekného počasia otužovať tak, že ich na pár hodín denne premiestnime na chránenú terasu alebo balkón. Ak je pôda dostatočne prehriata, môžeme skúsiť vysiať von mrkvu. Okrem dobre prehriatej pôdy pomôžu mrkve rásť aj výsev do vyvýšených hrbolčekov zeminy – jej dlhý koreň tak nebude musieť bojovať s utuženou pôdou v hlbších vrstvách a narastie tak pekne rovná a zdravá.

V marci už môžeme vysiať skorý hrášok aj cesnak. Do pareniska môžeme presadiť prvé šaláty, ktoré sú síce otužilé, ale vysadené na hriadkach bez žiadnej ochrany by to ešte v tomto období neustáli.

Pri výsevnom pláne je dobré myslieť na to, aby sme vytvorili medzi rastlinami prospešné susedstvá.

Popri zelenine môžeme vysadiť aksamietnice, nechtík,  bazalku či rozmarín.  Svojou vôňou tak odvedú pozornosť alebo rovno odpudia škodce od našich plodín.

5. Marec v záhrade – po práci si treba oddýchnuť a užiť jar

Keď sme všetko vysiali, vysadili, ostrihali alebo inak pripravili, teraz si pokojne sadnime na lavičku a užívajme si prvé teplé jarné lúče.