11. januára 2023

Máj v záhrade

Konečne je pre nás pobyt vonku príjemný a preto sa postupne presúvame na terasu a do záhrady

1.Máj v záhrade: Po troch zmrznutých môžeme presunúť von papriky a paradajky

Aj keď nás počasie vie dobre potrápiť a prekvapiť, niektoré pravidlá zatiaľ zostali nemenné.  Medzi ne patrí sadenie na zimu citlivej zeleniny na hriadky až po tzv. troch zmrznutých, čiže v druhej polovici mája. Do zeleninovej záhradky môžeme presadiť paradajky , papriky, uhorky či priesadky ačokče. Ak máme k dispozícii len balkón, môžeme skúsiť vysadiť paradajky a papriky do exteriéru aj skôr – nehrozia tu prízemné mrazíky a v prípade potreby vieme priesadky v kvetináčoch ochrániť  zakrytím alebo prichýlením do interiéru.

Ak máme malé deti, ktorým chutí hrášok a zobú ho priamo zo záhona, v máji môžeme vysiať ďalšie kolo. Kým sa zje prvý jarný hrášok, dorastie pomaly májový a deti ocenia, že sezóna hrášku ešte neskončila.

2. Máj v záhrade – postarajme sa záhradný nábytok a terasu

Po zime skontrolujeme záhradný nábytok. Pritiahnime šróby, skontrolujem jeho funkčnosť. Ak je drevený, pravdepodobne bude potrebovať nový ochranný náter. Životnosť terasy a nábytku aj dvojnásobne predĺžime, keď ich každý rok ošetríme. Pred náterom by sme mali drevo mierne obrúsiť alebo ošmirgľovať, aby sme sa zbavili starých vrstiev a nová  farba dobre držala. Okrem olejových náterov môžeme skúsiť experimentovať a natrieť terasu či záhradný nábytok farebnými exteriérovými farbami. Lavička alebo stôl natreté príjemným pastelovým odtieňom dodá záhrade v kombinácii so zeleňou upokojujúci až zenový nádych. Ak máme radi žiarivé farby, nič nepokazíme červenou alebo tyrkysovou farbou.

FOTO:moja fotka lavicky

3. Máj v záhrade – naplňme napájadlá a zachyťme dažďovú vodu

Blížia sa teplé dni a včielky a j iný hmyz vďačne privítajú misku s čerstvou vodou. Pripravme im plytké napájadlo s kameňom alebo kusom dreva v strede – predídeme tak utopeniu hmyzu, ale aj menších vtáčikov, pre ktoré môže byť pád do hlbokej misy fatálny.  Ak sme tak ešte nespravili, teraz je čas, kedy by sme mali začať zachytávať dažďovú vodu do sudov. AK máme konštrukčne nastevný zber vody do vsakovacej nádrže alebo dokonca do kanalizácie, jej zadržanie sa dá dá zhotoviť jednoducho. Časť rýny vyrežeme a nahradíme ho novým dielom s klapkou, ktorá sa dá podľa potreby otvárať a zatvárať. Takto si vieme regulovať množstvo vody, ktoré chceme zachytiť.

4. Máj v záhrade – výživa a ochrana pre rastliny – zákvasy z burín

V neskorú jar sa už môžeme spoliehať aj na byliny, ktoré rastú v prírode a pomôcť si nimi pri výžive zeleniny alebo ovocných krov. Žihľavový zákvas dodá rastlinám draslík, horčík a ďalšie minerály a žihľavový postrek pomáha v boji s voškami. Ako na to? Do veľkého približne 10 litrového vedra vložíme do dvoch tretín čerstvú žihľavu a dolejeme dažďovou vodu. Vedro prikryjeme a umiestnime na slnečné až polotienisté miesto tam, kde sa moc nepohybujeme, pretože zákvas  začne už po pár dňoch zapáchať. Nenechajme sa týmto miernym diskomfortom odradiť a nechajme zákvas za občasného premiešania kvasiť približne 10 dní. Po uplynutí tejto doby ho zriedený s vodou 1:10 použijeme ako výživnú zálievku na zeleninu a kríky alebo ako ho môžeme použiť ako postrek proti voškám.

5. Máj v záhrade – choďte sa inšpirovať k iným

Ak hľadáte príklady dobrej praxe, ale nemáte čas ani chuť hľadať ju v knihách alebo na internete, môžete sa prísť inšpirovať naživo a nazrieť do záhrad iným ľuďom. A nemusíte to robiť nenápadne okukovaním na prechádzkach po okolí, ale naopak, úplne cielene – prihlásením sa na návštevu k človeku, ktorý žije so svojou záhradou v symbióze. Naprieč celým Slovenskom sa chystá už druhý ročník komentovaných prehliadok permakultúrnych záhrad a projektov. Navštíviť môžete či už mestské záhrady, ktoré napriek svojej menšej rozlohe využili naplno svoj potenciál, alebo sa môžete inšpirovať v ovocnom sade pod Tatrami či ukážkovou záhradou na Gemeri. Každá prehliadka je sprevádzaná samotnými majiteľmi, tak sa dozviete naozaj veľa o tom, čo sa v záhrade podarilo ale aj o jej muchách, ktorých sa môžete vystríhať u seba. Viac o jednotlivých záhradách aj prihlasovaní na prehliadky  sa dozviete na stránke Komentovaných prehliadok.