Malá mestská záhrada.

Ako si vytvoriť oázu zelene aj na malej ploche

Aj keď sa nám môže zdať, že je náročné vytvoriť zelenú oázu v malej záhrade, opak je pravdou. Ponoriť sa do zelene a počúvať spev vtákov si môžeme vychutnať aj malej záhrade. A ani sa pri tom veľmi nenadrieme. Veľkou výhodou malej záhrady je hlavne to, že starostlivosť o ňu nám nezaberie veľa času ani síl. Ako na to?

Maximalizujme výnosy – mnohovrstvová záhrada

Aby sme využili maximálne svoj záhradný priestor, musíme dbať na to, aby sme využili všetky rastlinné etáže. Etáže sú vrstvy zelene, ktoré použijeme na zaplnenie každého kútu. Aj do malej záhrady zmestíme vrstvu menších stromov, vrstvu kríkov, vrstvu bylín a trvaliek,  vrstvu ťahavých vertikálnych rastlín či vrstvu pôdopokryvných rastlín.  Zapojením všetkým etáží dosiahneme najväčší možný výnos v podobe zelenej oázy.

Vsrtva stromov: Do menších záhrad sa nám zmestia možno 2-3 stromy, preto vyberajme druhy (https://zahrady-landart.sk/blog/-velky-prehlad-najkrajsich-stromov-do-malych-zahrad), ktoré nerastú príliš mohutne. Ak chceme mať zo stromu okrem okrasného aj kulinársky úžitok, vyberajme taký, ktorého plody môžeme zjesť. Z menších stromov  je ideálny muchovník s chutnými plodmi podobnými čučoriedkam, hlošina mnohokvetá so sladkými červenými plodmi alebo jarabina sladkoplodá. Ak túžime po jablkách alebo marhuliach, vysaďme ovocný strom na pomaly rastúcom podpníku, ktorý nám zabezpečí spolu so správnym strihom udržanie stromu v malých rozmeroch. Nebojme sa ani stĺpovitých ovocných stromov – majú síce nižšiu životnosť, ale zmestia sa do každej záhrady. Zo stĺpovitých ovocných stromov si vieme urobiť jedlý živý plot. Ak nepotrebujeme strom, ktorý nás aj zasýti, môžeme vysadiť okrasné stromy, ktoré nás budú tešiť svojim krásnym kvitnutím. Sú to rôzne okrasné čerešne (sakura), višne, hlohy (napr.kultivar Paul’s Scarlet), mandle alebo driene. Drieň japonský (cornus kousa) https://www.slovensketrvalky.sk/produkt/cornus-kousa-chinensisje veľmi dekoratívny veľký krík alebo malý strom okrasný svojimi listami, ktoré vyzerajú ako kvety. Tento drieň má zároveň aj plody, ktoré sa dajú jesť. Nenarastie veľký a preto sa hodí aj do malých záhrad.

Vrstva kríkov: aj kvitnúce kríky majú v malej záhrade svoje miesto. Vysádzajme kríky, ktoré nie sú rozložité a rastú skôr horizontálne. Jarné kvitnutie nám zabezpečia jazmín nahokvetý, zlatý dážď, dulovec alebo muchovník. Krásne voňajúce kvety má kalina bodnanská, preto sa oplatí vysadiť ju hneď vedľa terasy. Ak chcem z kríkov aj jedlý úžitok, môžeme vysadiť ríbezle, kamčatské čučoriedky alebo pokojne ak maliny alebo arónie. Ak nemáme dostatok miesta, môžeme ich pestovať aj v kvetináčoch priamo na terase. Záhradu v kvetináči si vieme vytvoriť aj na balkóne.

Vrstva bylín a trvaliek : v malej záhrade len ťažko nájdeme dostatočne veľké plochu na vytvorenie veľkého kvetinového záhona pre opeľovače a iný užitočný hmyz. Riešením je podsadiť  stromy a kríky trvalkami. Ak sadíme popri neprehľadnom plote, ktorý väčšinu dňa tieni, vyberajme trvalky, ktoré znesú čiastočné zatienenie. 

Ako podsadba k plotom ale aj pod stromy a kríky sa hodia bergénie, brunnery, pakost, alchemilky, heuchery alebo pachysandry. Z tráv tienisté podmienky dobre znáša liriope, luzula nivea či niektoré druhy carexov. Vybrať správne stanovisko rastlinám je niekedy celá veda, preto na svojom pozemku pred každou výsadbou pozorujeme svetelné podmienky. Každá rastlina má svoje nároky – iné rastliny budeme vysádzať pod múr na severnej strane, iné k oslnenej terase orientovanej na juh.

Ak nám chutia jahody, ako podsadba pod kríky sa hodia aj jahody, ktoré nám v lete prinesú plody a zároveň svojimi listami zakryjú pôdu.

Vrstva ťahavých vertikálnych rastlín: k plotu alebo k opore (napr.k terase) sa dajú vysadiť ťahavé rastliny ako je minikiwi, vinič, černica, alebo schizandra. Ak potrebujeme rýchle zakrytie výhľadu alebo steny, poslúži nám okrasná wistéria, popínavá ruža, plamienok či hortenzia. Rastliny, ktoré rýchlo pokryjú stenu alebo betónový plot a nepotrebujú oporu, pretože majú prísavky, sú napríklad pavinič  alebo brečtan. Vertikálna zeleň (https://www.klimaspaja.sk/zelene-steny-popinave-rastliny/)býva veľmi nápomocní práve tam, kde máme málo miesta.

Vrstva pôdopokryvných horizontálnych rastlín: Zimozeleň znesie tieň, rýchlo pokryje odhalenú pôdu a na jar pekne kvitne modrými alebo bielymi kvetmi. Rovnakú službu urobí v tmavých kútoch aj brečtan, ktorý okrem steny pokryje aj zem. Ak máme slnečné stanovisko a potrebujeme pôdu celkom zakryť, vysaďme si materinu dúšku, nízke rozc

hodníky a farebné floxy. Všetky tieto trvalky sú veľmi odolné –  znesú sucho aj občasné pošliapanie.

Jeden prvok má viac funkcií

Základným pravidlom pre malé záhrady je, že ak chceme maximálne využiť priestor, každý jeden prvok by mal mať viac funkcií. Chcela by som pestovať minikiwi? Využijem to, že sa ťahá po opore a zakryje nám výhľad k susedovi. Získame tým jedlo aj kryciu zeleň.

Ak sa nám nezmestí do malej záhradky aj sedenie aj zeleninové záhony, existuje riešenie. Môžeme na drevenom vyvýšenom záhone vytvoriť lavičku alebo vytvoríme sedenie tak, že vytvoríme širší okrej záhona.  Čím viac zelených riešení nájdeme, tým bude naša záhrada príjemnejším miestom, ktoré nám v lete poskytne uprostred mesta oázu pokoja a príjemnú mikroklímu.